Svátek ohně

Samhain je svátek Ohně, to znamená uzavírání osobních záležitostí, k čemuž dochází ve Štíru, nestabilním, vodním znamení s předpokladem k přehodnocení a přestavění toho, co je zapotřebí. Tomuto znamení vládne Pluto a Mars (moderní a tradiční vládce znamení), to znamená nejlepší čas k dosažení svých cílů.

Před domem necháváme jablka nebo talíř s jídlem pro putující duše. Zemřelé předky vítáme vyřezanou a vydlabanou dýní se svíčkou uvnitř. Dýňová svítilna slouží také na ochranu proti zlým duchům.

Můžeme také malou porcelánovou nebo plastovou dýni naplnit sladkostmi, zabalenými ve zlatém papíře, abychom si zajistili úspěch a blahobyt.

Vhodné je i prohlédnout si o svátku rodinná alba, vyslovit jména svých předků, vzpomenout si na jejich tváře, nenechat rodinné vzpomínky zapadnout.

Na otář patří dýně, jablka i fotografie předků.
Na otář patří dýně, jablka i fotografie předků.
Autor: ara

Rituál zbavení se zlého

Budete potřebovat jablka a dýně, ale stůl, na kterém budete pracovat, můžete ozdobit i podzimními květinami.
Na kousek papíru napíšeme věc, které se chceme zbavit (např. nemoc, hněv, škodlivé návyky, …). Připravíme si malý, mělký talířek označený symbolem kola s osmi špicemi (do středu kola namalujeme tečku a špice povedou ze středu ven z kruhu – vznikne symbol nekonečnosti, symbol kolo roku). Před oltářem postavíme kotlík nebo podobnou pomůcku položenou na žáruvzdorném povrchu, svíčky potřebujeme černé a červené.

Zapálíme svíčky, zvedneme jablko a umytým nožem oloupeme. Slupky i jablko položíme na talířek s kolem.

Tiše sedíme a s láskou vzpomínáme na přátele a milované, kteří nejsou mezi námi. Ochutnáváme jablko a soustřeďujeme se na symbol nekonečnosti. V kotlíku zapálíme oheň (postačí i svíčka, pokud nemáme žádnou podobnou pomůcku), držíme napsaný kousek papíru, soustředíme se na plamen a vyslovíme:
Z temnoty světlo!
Ze špatného dobré!
Ze smrti zrození!

Zapálíme papírek a představujeme si, jak se věc, které se chceme zbavit, zmenšuje, zaniká a nakonec mizí v ohni. Do plamenů uvolníme bolest nebo pocit ztráty, kterou možná cítíme. Rituál je u konce, můžeme využít magický čas a věnovat se věštění.

 

Svíčky mají o Samhainu svůj hluboký význam.
Svíčky mají o Samhainu svůj hluboký význam.
Autor: ara