Namalujte strom! Co všechno se z něj dozvíte o své povaze a emocích?

/
 • (iStock)
  14. března 2018 ● 06:00

  I když to zavání ezoterikou, tenhle stromový test používají už přes půl století i fundovaní psychologové. Autor metody Karl Koch vycházel z toho, že strom je nejstarší symbol lidstva, takže je ideálním nositelem našich projekcí. A metodu dnes používají i personalisté při výběru nových zaměstnanců. Co o vás nakreslený strom může všechno říct?

 • 1.

  Namalujte si listnatý strom

  Autor: iStock

  Nejprve si nakreslete na papír libovolný nejehličnatý strom. A vůbec nevadí, že neumíte malovat, prostě to zkuste. Nakreslete ho skutečně podle svých představ, je na vás, co na obrázku všechno bude. Moc o tom nepřemýšlejte. Podle odborníků v kresbě zobrazujete nevědomé představy o sobě samých a taky postoje k okolnímu světu. Obrázek taky může odhalovat potlačené stránky osobnosti a poukázat na vaši emocionální zralost či nezralost, případně poruchy v této sféře. Co o vás tedy může obrázek obyčejného stromu vypovědět?

 • 2.

  Prokreslená krajina a detaily

  Autor: iStock

   

  Jestli jste nakreslili strom a hodně se zaměřili i na krajinu kolem něj, pak to ukazuje na fantazii a únik od reality či silnější jevy v nevědomí. Je za vaším stromem třeba moře, hory nebo horizont? Máte sklony ke snění a touhu poznávat nové věci. Někdo ke svému stromu přikreslí i ptáky, budky, plody či květiny, to svědčí o smyslu pro humor, ovšem též to může demonstrovat nejistotu. Pokud jste nakreslili hodně listů, máte sklony k snění, spadlé listy značí melancholii. Plody na stromech signalizují požitkářství a touhu po ocenění.

   

 • 3.

  Roční období

  Autor: iStock

   

  Pokud je váš strom zasazený do jara nebo léta, budete zřejmě sangvinik nebo optimista, podzim zase ukazuje na regresi a smutek, ovšem také může signalizovat to, že jste zralá osobnost. Zimní období naznačuje, že jste pesimisté a že se cítíte nejistí.

 • 4.

  Proporce stromu a koruny

  Autor: iStock

   

  Velikost stromu na obrázku poukazuje vzhledem k ploše na stav vašeho sebevědomí. Průměrnou velikostí se myslí asi 70 procent pokreslené plochy. Pokud je strom malý, budete spíše introvert (takový velmi často malují účetní, analytici a podobně), pokud je velký, jste extrovert. Jestli je strom přes celou plochu papíru, máte sklony k agresivitě a dominanci.

   

 • 5.

   

  Autor: iStock

  Obecně koruna ukazuje na osobnost a sociální kontakt, seberealizaci, kulturní zájmy a intelekt. Pravidelná a košatá koruna značí, že jste vitální a vyrovnaní, otevřená ukazuje na bariéru mezi vámi a okolním světem, může značit i to, že se občas přetvařujete. Namalovali jste větve velmi propracovaně? Pak jste kreativní a máte dobrý pozorovací talent. Slabé větve značí stydlivost a nedůvěřivost. Useknuté větve symbolizují traumata odpovídající konkrétnímu věku.

 • 6.

  Kořeny, kmen a základna

  Autor: iStock

   

  Pata kmene vypovídá o raném dětství, základním pocitu bezpečí. Široká pata znamená nevyzrálost, příliš úzká úzkostlivost. Kmen stromu zdola nahoru značí průběh vašeho dospívání a tělesný a psychický růst. Síla kmene taky vypovídá o vitalitě a egu. Sklon kmene doleva ukazuje na introvertní povahu, doprava pak na extrovertní. Zvýrazněné kořeny malují lidé s nevyrovnaným vztahem k rodičům, kteří potřebují silné zázemí. Záleží ale na tom, jak vypadají další části stromu – mohou naopak znamenat, že jste v životě pevně zakořenění. Jestli je strom zasazen na izolovaný ostrůvek, může to znamenat osamělost a izolovanost.

   

   

   

   

   

Autor: aši

Nevíte si rady?
Zavolejte svému osobnímu poradci!

Volejte
906 70 70 80

nebo mi pošlete SMS ve tvaru
VESTBA Rozárka TEXT na 904 30 45

Další věštci
Telefonní služby provozuje: E.M.A.Europe, P.O.Box 14, Praha 05, 11005, tech. zaj. Materna, pro starší 18 let, 1sms/45Kč vč. DPH 1min/70Kč vč. DPH, www.ema.bz, www.platmobilem.cz