Ke štědrovečerní hostině patřilo ve minulosti hlavně množství chodů symbolizující hojnost, byť šlo většinou o jídla velmi prostá: zelná polévka (hlavně na východní Moravě), houbový kuba, pučálka (naklíčený a opražený hrách), kaše ze sušeného ovoce, vánočka, vinná klobása; v bohatších rodinách se na Vánoce jedli hlemýždi.  Ryba byla často na stole zastoupená symbolicky pečivem ve tvaru ryby.

Na stůl se kapr dostal až v 19. století

Teprve v 19. století se v měšťanském prostředí prosadil kapr  jako jídlo, které běžně patří k těmto k Vánocům, podle Domácí kuchařky Magdaleny Dobromily Rettigová.

Na venkově a mezi chudšími vrstvami se tento zvyk rozšířil až po První světové válce. Zpočátku se podával jako kapr na modro (vařený ve zředěném octě nebo bílém víně s kořenovou zeleninou) či jako kapr na černo (ve sladké omáčce z povidel a perníku), až po druhé světové válce získal největší oblibu kapr smažený, ačkoli samotný recept na smaženého kapra pochází již z 19. století. Důvodem byla finanční dostupnost kapra z velkochovů i dobová popularita smažených jídel. Podle průzkumů jedí na Štědrý večer kapra nebo jinou rybu asi dvě třetiny Čechů.

Kapří šupiny přinesou peníze

Šupiny z kapra jsou symbolem bohatství, proto se před večeří umisťují pod talíře, případně se drží v dlani nebo dávají do peněženky, ale pokud chcete jejich kouzelnou moc podpořit, můžete připravit malý čarodějný rituál.

Budete potřebovat: Bazalku, heřmánek, hřebíček, skořici, zázvor, misku, 4 svíčky, kapří šupinu, kovový peníz, mandle

Postup: Vytvoříme ze svíček magický kruh a doprostřed položíme misku. Do ní dáme všechny byliny a kapří šupinu. Obsah zapálíme. V ruce přitom tiskneme peníz a mandli a zaříkáváme

Přijďte ke mně, peníze moje

a dejte mi již pokoje.

Volám vás sem, volám vás k sobě,

nenechte mě v chudobě.

Představujeme si při tom prospěch, který si přejeme, například zaplacené složenky, věci, které potřebujeme koupit, atd. Když miska přestane doutnat, hodíme kovový peníz, pak sníme mandle. Potom obsah mísy zakopeme do země i s penízem.Nečekejte ovšem, že se znenadání za oknem objeví hrnec zlata, může ovšem přijít výhodná nabídka zaměstnání, dar a podobně.