Rituály se podle ní dají rozdělit do několika kategorií: na přechodové, sezonní a každodenní. Už i ten na pohled obyčejný, se kterým ráno vyšlete myšlenku, aby celý den dobře dopadl, může být velmi posilující. „I z vaření, koupele nebo hezké chvilky, kdy babička vnučce zaplétá copy, se dá udělat hezký rituál,“ popisuje Lilia běžné životní situace.
Přechodové rituály přinášejí možnost najít klid a pokoj, příležitost s něčím či někým se rozloučit. A nebo naopak přivítat novou životní etapu – mezi ně patří například rituál pro situaci, kdy se z dívky stane žena a má svou první menstruaci. „Z menstruace pak není ten strašák, spojený s nepříjemnými pocity nebo studem a bolestí,“ říká Lilia. Dokonalost ženského těla, které díky tomu dokáže počít, odnosit a porodit dítě, si přece zaslouží jiné pocity. „Krásný dárek u této příležitosti jsou náušnice s perlami od tatínka, který uctívá cestu mladé ženy ke kráse, z jeho malé holčičky se stává žena a tvoří si pozitivní vztah ke svému tělu,“ dodává Lilia.
S čím obecně rituál pomůže? Nabízí prostor pro zpracování emocí, strachů nebo snů a už sdílení je samo o sobě podporující. „Emoční regulace je velmi důležitá, díky ní přichází příležitost si věci ujasnit a udělat si v nich pořádek,“ vysvětluje ceremonialistka. „Pro mě samotnou bylo důležité pojmenování mých dětí, jejich přivítání do světa nebo rituál spojený se svatbou, i příprava na ni. I rozvodový rituál byl zásadní, jde o vědomé odpoutání se od sebe, klíčové pro to, aby lidé mohli vstoupit do další fáze života připraveni na nový vztah,“ popisuje osobní zkušenosti s rituály Lilia.
Co je náplní práce ceremonialistky? Jak si můžete hezký rituál připravit třeba se svým předškolním dítětem? A co rituál loučení se s někým, kdo zemřel, jak pomůže zvládnout smutek?
Podívejte se na další díl pořadu Astrovlny, nebo si ho pusťte v podcastových aplikacích.