Léčivé byliny mají o Slunovratu výjimečnou sílu, právě proto, že Slunce je na vrcholu sil. Tradovalo se, že když svobodná dívka nasbírá o půlnoci o Slunovratu devatero kvítí (kopretina, růže (může být šípková), smolnička, chrpa, rozchodníček (rozchodník prudký), netřesk, mateřídouška, fialka (polní maceška), zvonek) bez ohlížení a dá si ho pod polštář, uvidí ve snu svého budoucího muže. Dnes už to asi pro dívky nebude taková motivace, ale už samo trhání květin o slunovratu je magické.
Poklady - podle pověstí tuto noc rozkvétá zlaté kapradí a otevírají se skryté poklady.
Pokud půjdete v noci na louku a natřete si oči rosou, uvidíte prý všechny poklady světa. Jediný háček je v tom, že je hlídají psi s ohnivýma očima, alespoň ty, které tvoří truhly zlata a šperků.
Z magického hlediska se ovšem hledání pokladů týká spíše statků duchovních, než drahého kamení.
Voda
Slunovratové koupeli po východu slunce se odedávna přisuzuje léčivá moc, také ranní rosa po východu slunce má toho dne blahodárné účinky - šlechtí tváře, dodává krásy, slouží také pro očištění a zbavení se různých bolestí.
Studánky - pokud se napijete o letním slunovratu vody ze studánky, vyléčí vám všechny neduhy, říká lidová pověra, dnes je ovšem třeba dbát větší opatrnosti a pít jen tam, kde je voda pitná. Pokud si nechcete studánku odpustit, potřete si vodou čelo a spánky.
Studánkám nebo pramenům se vzdávala čest tzv."odíváním studny (pramene)" - ozdobením květinami a větvemi. U pramenů se také zpívalo, hrálo na hudební nástroje a tančilo.
Kouzlo města
Pokud žijete ve městě, nemusíte si připadat ošizení. Všechny rituály se dají upravit a města skrývají mnoho magických míst. Řeky i příroda ve městě v sobě tají hlubokou moudrost, velkou životní sílu, kterou nenápadně městu předává. Pampeliška si s městem dokáže poradit, stačí trocha snahy a dokážete ji napodobit i vy.