Úterý 3. října 2023
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Polojasno, déšť 26°C

Co se vám dnes zdálo? V našem velkém průvodci zjistíte, co vám chtějí sny říct!

/
 • Co naše sny naznačují? 
  Co naše sny naznačují?  (istockphoto.com)
  23. ledna 2023 ● 06:00

  Děsí nás i těší. Můžeme v nich padat do nekonečných propastí, zoufale hledat ztracené děti, létat v oblacích, ale i cestovat časem a milovat se s Georgem Clooneym. Zkrátka mnohé, co nás v reálném životě sotva napadne, nebo co se snažíme ze svých myslí vytěsnit. Sny ovšem nepřicházejí bezdůvodně. Naopak jejich prostřednictvím nám naše podvědomí chce sdělit cosi podstatného. Podle psycholožky Elišky Bachové u většiny snů postačí, když si je ihned po probuzení zapíšeme do notýsku a potom nad nimi sami přemýšlíme a odhalujeme skryté symboly a šifry. Co tedy naše sny naznačují? 

 • 1.

  Úzkostné sny

  Sny

   

  Přinášejí pocity naprosté beznaděje. Cítíme v nich úzkost, kdy nemůžeme ven z vody, hnout se z místa, nemůžeme se napít, stále nám cosi uniká. Takové sny vznikají zpravidla jako reakce na reálné vnější podněty a zrcadlí pocity, které máme ve stavu bdění. Pokud se opakují, zamysleme se nad tím, jestli nelžeme sami sobě.

   

  Co čeká jednotlivá znamení v tomto roce?

  Video
  Video se připravuje ...
  Horoskop na rok 2023 • 

   

 • 2.

  Sny o narození

  Co naše sny naznačují? 

   

  Ženy sní o porodech a novorozencích častěji. I ty, které se ještě nestaly matkami, podvědomě tuší, že taková alternativa může nastat. Sen o těhotenství jinak vnímá žena, která si dítě přeje, než ta, která se nastávajícího mateřství děsí. Každopádně to naznačuje, že o dítěti nějakým způsobem uvažuje. U mužů bývají sny o těhotenstvích a porodech spíš nepříjemné a úzkostné, navozující pocit ztráty. Sny o novorozencích obecně symbolizující nové začátky.

   

 • 3.

  Sny o smrti

  Sny

   

  Jsou velmi časté a patří do kategorie stresujících, zvlášť zdá-li se nám o úmrtí někoho blízkého. Pokud k podobným snům není žádný důvod (sny o smrti člověka, který je skutečně vážně nemocný, mají jiný význam, vlastně tím předjímáme katastrofický scénář a připravujeme se na něj), mohou znamenat touhu zbavit se závislosti na dotyčné osobě.

   

 • 4.

  Sny o štvanicích

  Sny

   

  Důvodem, proč se nám sny, v nichž se cítíme jako štvaná zvěř, zdají, může být neřešená úzkost. Často je mají lidé trpící úzkostnou poruchou, pokud se takový sen často opakuje, berme to i jako varování před vznikem psychické nemoci.

   

 • 5.

  Sny o pastech

  Sny

   

  Ve snu se ocitáme v kobce, kleci či nějaké pasti a nenalézáme úniku. Naše podvědomí nás tím nabádá, abychom se zamysleli, co nás v životě omezuje. Zpravidla nikoli fyzicky, ale po stránce psychické.

   

 • 6.

  Sny o napadení

  Sny

   

  Děsivé jsou sny o fyzickém napadení, kvůli nimž se v noci tak často budíme. Popřemýšlejme, máme snad s někým nevyřešený konflikt v reálném životě? Pokud zdroj ohrožení nenajdeme v okolí, zbývá druhá hypotéza. Netrestáme se náhodou sami za nějaké selhání či neúspěch?

   

 • 7.

  Sny o zkouškách

  Sny

   

  Zdávají se nám sny o zkouškách, pracovních pohovorech apod.? Zřejmě procházíme nějakou životní zkouškou, ať už se týká fyzična, morálky, inteligence... Potěšitelné je zjištění, že podle výzkumů studenti, kteří měli před zkouškou úzkostné sny, většinou uspěli.

   

 • 8.

  Létací sny

  Sny

   

  Bývají to sny radostné a povznášející, ale zem nás i ve snu přitáhne zpátky. Let i úspěch je však příjemný a někdy je tedy nutné zariskovat i ve skutečném životě, abychom něčeho dosáhli.

   

 • 9.

  Sny o pádech

  Sny

   

  Se sny o létání přímo souvisejí ty o pádech. Idyla se náhle mění v tragédii, příjemný pocit v děs. Sny o pádech bývají výrazem obav, důsledkem ran, které naše sebevědomí v bdělém stavu dostává.

   

 • 10.

  Erotické sny

  Sny

   

  Zatímco ve snech žen jsou důležité i vztahy, mužské se často soustřeďují na akt sám a často jsou vyvolané sexuální abstinencí. Milování s jiným partnerem, příbuzným či nadřízeným může spáče znepokojit, ale musíte si uvědomit, že sny jsou mixem zážitků, vzpomínek a přání. Ojedinělý sen o sexu s osobou stejného pohlaví neukazuje na to, že snící je homosexuál. Zrovna tak sexuální sen o nadřízeném nemusí znamenat, že toužíme po konkrétní osobě, ale značí spíš snahu získat přízeň mocné osoby nebo dostat pochvalu.

   

 • 11.

  Kdy se nám zdají...

  Sny

   

  Sny, které jsme schopni si zapamatovat, se zdají v nejhlubším spánku, v tzv. fázi REM (rapid eye movement sleep = spánek s rychlými pohyby očí), ze které je velmi těžké se probudit. Sny bývají barevné, plné emocí a nelogičností. Tato fáze spánku se objevuje nejméně třikrát za noc, takže během jednoho roku bychom měli mít v průměru nejméně tisícovku snů! Stejně ale drtivou většinu z nich zapomeneme těsně po probuzení a velkou část si vlastně ani neuvědomíme.