Někdo během úplňku špatně spí, jiný hubne, další věří na jeho magickou sílu a v tomto čase vysloví nějaké speciální přání. Ať už vás úplněk zajímá z jakéhokoli důvodu, podívejte se, kdy přesně nastane, ať víte, kdy máte být v pohotovosti. V Planetáriu Praha pro nás sestavili velký kalendář, kde je tato měsíční fáze vypočtená dokonce s přesností na minuty! Projděte si ho a dozvíte se i další zajímavě věci, třeba jak se vlastně úplňkům v jednotlivých měsících říká podle lidových tradic.

Úplňky 2022: Co na obloze nesmíte propásnout?

Leden
Kdy bude úplněk: 18. 1. 2022 v 0.48
Zajímavost na obloze: V lednu bývá úplněk mimořádně zářivý, protože při něm měsíc stoupá vysoko na oblohu.
Jak se říká úplňku v lednu: Vlčí úplněk, protože jasný měsíc pobízí vlky k tomu, aby vyli. Dalším názvem pro první úplněk v roce je ledový úplněk.

Únor
Kdy bude úplněk: 16. 2. 2022 v 17.56
Zajímavost na obloze: Na noční obloze spatříte hezkou scenérii. Měsíc v úplňku totiž najdete v hrudi souhvězdí Lva nedaleko jasné hvězdy Regulus, která se nachází ve lvích nohou (viz fotogalerie).  
Jak se říká úplňku v únoru: Sněžný úplněk, což nám připomíná, že v únoru se ještě můžeme dočkat pořádné sněhové nadílky. V křesťanské tradici bývá nazýván postním úplňkem.

Březen
Kdy bude úplněk: 18. 3. 2022 v 8.17
Zajímavost: Tento úplněk bude  posledním zimním úplňkem, přestože nastává až ve druhé polovině března, který z hlediska počasí považujeme za jarní měsíc.
Jak se říká úplňku v březnu:  Březnový úplněk se v lidovém názvosloví často uvádí jako červí úplněk, také se ale používají jiná jména: úplněk kůry nebo mízy, nebo například cudný úplněk. Domorodí Američané mu ale říkali úplněk žížal, a to podle stop žížal, které se objevovaly v právě rozmrzající půdě.  

Duben
Kdy bude úplněk:  16. 4. 2022 ve 20.55
Zajímavost na obloze: ne
Jak se říká úplňku v dubnu: V roce 2022 bude dubnový úplněk první jarní, a proto ho nazýváme velikonočním. Podle křesťanské tradice připadají Velikonoce na první neděli po prvním jarním úplňku. A protože letos tento úplněk připadá na sobotu, bude neděle velikonoční hned další den, tedy 17. dubna. Těsnější odstup mezi úplňkem a velikonoční nedělí už být nemůže.

Květen
Kdy bude úplněk:  16. 5. 2022 v 6.14
Zajímavost na obloze: Při květnovém úplňku nastane částečné zatmění Měsíce. Užijete si z něho tedy jen počáteční fázi, protože pak už bude Měsíc pod obzorem.
Jak se říká úplňku v květnu: Mnohé kultury označují květnový úplněk jako květinový. Mezi další jména patří zaječí úplněk, úplněk sázení kukuřice a mléčný úplněk.

Červen
Kdy bude úplněk: 14. 6. 2022 ve 13.52
Zajímavost na obloze: Nastane první superúplněk roku 2022. Pouhých devět hodin po úplňku se Měsíc ocitne v nejmenší vzdálenosti od Země (357 428 km). Díky tomu se vám bude měsíční kotouč zdát větší a jasnější než obvykle.
Jak se říká úplňku v červnu: Protože bývá v blízkosti svátku svatého Jana, nazývá se svatojánským úplňkem. Ve světě se červnovému úplňku často říká medový, protože je uprostřed období nejlepšího ke stáčení medu. Nemá to tedy nic společného s anglickým slovem honeymoon (líbánky). Další názvy: jahodový, růžový nebo horký úplněk.

Červenec
Kdy bude úplněk: 13. 7. 2022 v 19.37
Zajímavost na obloze: Těšte se na druhý superúplněk roku. Měsíc se deset hodin před úplňkem nejvíce přiblíží k Zemi (přesně na 357 267 km), a díky tomu nám bude připadat obzvlášť velký. Měsíční kotouč bude zároveň nízko nad obzorem, což mu opticky ještě přidá na velikosti a podívaná bude o to lepší. S měsícem těsně nad krajinou pořídíte krásné fotky s přírodou nebo historickými památkami.
Jak se říká úplňku v červenci: Tento úplněk bývá označován za hromový kvůli letním bouřím typickým pro toto období. Mezi další lidové názvy patří senný měsíc, podle červencové sklizně sena.

Srpen
Kdy bude úplněk:
12. 8. 2022 ve 2.36
Zajímavost na obloze: Těsně vedle Měsíce v úplňku spatříte jasnou planetu Saturn. Ta bude v té době naproti Slunci a současně nejblíž k nám. To ovšem ve vesmírných měřítcích znamená jednu miliardu a 325 milionů kilometrů.
Jak se říká úplňku v srpnu: Severoamerické rybářské kmeny ho nazývaly jeseterovým, protože se tyto ryby objevovaly ve velkém množství a indiáni měli dobrý úlovek. Jinde se nazývá obilným úplňkem nebo červeným úplňkem, protože tohoto odstínu nabývá v letním oparu.

Září
Kdy bude úplněk: 10. 9. 2022 v 10.59
Zajímavost na obloze: Těsně vedle Měsíce v úplňku spatříte planetu Jupiter. Ten je ještě jasnější než Saturn, který uvidíme u měsíčního kotouče v srpnu, a také mnohem blíž – 596 milionů kilometrů.
Jak se říká úplňku v září:  Sklizňový úplněk. Název vznikl podle toho, že jeho světlo farmáři používali k práci na poli dlouho do noci.  Také je nazýván úplňkem ječmene nebo kukuřičným úplňkem.

Říjen
Kdy bude úplněk: 9. 10. 2022 ve 21.54
Zajímavost na obloze: U Měsíce uvidíme stejně jako v září velmi jasnou planetu Jupiter.
Jak se říká úplňku v říjnu: Lovecký úplněk, protože díky němu mohli lovci pronásledovat přes léto vykrmenou zvěř i v noci. Mezi další jména používaná v říjnu patří úplněk umírající trávy a cestovní úplněk.

Listopad
Kdy bude úplněk:
8. 11. 2022 ve 12.02
Zajímavost na obloze: U nás se nic zvláštního nestane, obyvatelé západní polokoule ale budou při listopadovém úplňku sledovat úplné zatmění Měsíce, během kterého měsíční kotouč navíc zakryje planetu Uran.
Jak se říká úplňku v listopadu: Bobří úplněk. Jméno tohoto úplňku pravděpodobně opět pochází od domorodých Američanů, kteří jeho svitu využívali k nastražení pastí na bobry. Je ale možné, že název je odvozen od aktivity bobrů při stavbě zimních přehrad.

Prosinec
Kdy bude úplněk: 8. 12. 2022 v 5.08
Zajímavost na obloze: V prosinci se Měsíc v úplňku ocitá v souhvězdí Býka společně s Marsem. Ráno dokonce od nás uvidíme, jak Měsíc planetu zakryje - toto vzácné zatmění Marsu si určitě nenechte uniknout!
Jak se říká úplňku v prosinci: Studený úplněk, požívá se také název úplněk dlouhé noci nebo dubový úplněk.

Superúplňky a další zajímavé jevy si prohlédněte ve fotogalerii.

Tip na video: Co je ve skutečnosti uprostřed Mléčné dráhy?