Někdo během úplňku špatně spí, jiný hubne, další věří na jeho magickou sílu a v tomto čase vysloví nějaké speciální přání. Ať už vás úplněk zajímá z jakéhokoli důvodu, podívejte se, kdy přesně nastane, ať víte, kdy máte být v pohotovosti. V Planetáriu Praha pro nás sestavili velký kalendář, kde je tato měsíční fáze vypočtená dokonce s přesností na minuty!

Úplňky 2021: Co na obloze nesmíte propásnout?

vlčí úplněk   první superúplněk   druhý superúplněk  a zatmění   měsíc v blízkosti Jupiteru a Saturnu   polostínové zatmění    kruh kolem Měsíce  

Leden
Kdy bude úplněk: 28. 1. ve 20.16
Zajímavost na obloze: V lednu bývá úplněk mimořádně zářivý, protože při něm měsíc stoupá vysoko na oblohu.
Jak se říká úplňku v lednu: Vlčí úplněk, protože jasný měsíc pobízí vlky k tomu, aby vyli. Dalším názvem pro první úplněk v roce je Ledový úplněk.

Únor
Kdy bude úplněk: 27. 2. v 9.17
Zajímavost na obloze: ne
Jak se říká úplňku v únoru: Sněžný úplněk, což nám připomíná, že v únoru se ještě můžeme dočkat pořádné sněhové nadílky. V křesťanské tradici bývá nazýván Postním úplňkem.

Březen
Kdy bude úplněk:
28. 3. ve 20.48
Zajímavost na obloze: ne
Jak se říká úplňku v březnu: Letošní březnový úplněk je první jarní, a proto ho nazýváme Velikonočním úplňkem. Podle křesťanské tradice připadají Velikonoce na první neděli po prvním jarním úplňku, letos tedy bude velikonoční neděle 4. dubna.

Duben
Kdy bude úplněk: 27. 4. v 5.32
Zajímavost na obloze: V dubnu zažijeme první letošní superúplněk. Při tom je měsíc největší a nejjasnější, protože je v úplňku. Současně je nejblíže Zemi. U nás však bude při nejtěsnějším přiblížení den, takže měsíc v tomto okamžiku neuvidíme. I tak ale můžeme spatřit velmi velký a jasný měsíční kotouč, a to ve druhé polovině noci z 26. na 27. dubna.
Jak se říká úplňku v dubnu: Podle starých indiánských tradic to je Úplněk rybí, někdy také Úplněk rašící trávy.

Květen
Kdy bude úplněk:
26. 5. v 13.13
Zajímavost na obloze: Čeká nás druhý superúplněk roku 2021, a k tomu ještě úplné zatmění měsíce. Superúplněk i zatmění si užijí v Americe, u nás bude den a měsíc bude pod obzorem. I tak ale – pokud vyrazíte pozorovat oblohu v noci z 25. na 26. května, spatříte neobyčejně jasnou a velkou planetu Měsíc. Zatmění pak můžete sledovat online přes internet z těch částí zemského povrchu, kde bude vidět, např. na webu Timeanddate.com.
Jak se říká úplňku v květnu: Květný úplněk


Červen
Kdy bude úplněk: 24. 6. ve 20.40
Zajímavost na obloze: ne
Jak se říká úplňku v červnu: Protože bývá v blízkosti svátku svatého Jana, nazývá se Svatojánským úplňkem. V roce 2021 dokonce připadne přesně na tento svátek, což se nestává zase tak často! Ve světě se červnovému úplňku často říká Medový, protože je uprostřed období nejlepšího ke stáčení medu. Nemá to tedy nic společného s anglickým slovem honeymoon (líbánky).

Červenec
Kdy bude úplněk:
24. 7. ve 4.36
Zajímavost na obloze: Červenec přinese nádhernou nebeskou scenérii. Měsíc se totiž dostane do blízkosti Jupiteru a Saturnu. Tento úkaz, kdy měsíc uvidíte ve společnosti dvou největších planet Sluneční soustavy, které navíc svítí velmi jasně, si určitě nenechte uniknout, a pokud by se tak stalo, šanci máte ještě v srpnu.
Jak se říká úplňku v červenci: Hromový úplněk

Srpen
Kdy bude úplněk: 22. 8. v 14.01
Zajímavost na obloze: Na obloze se zopakuje ten samý jev jako v červenci. Měsíc bude v blízkosti Jupiteru a Saturnu, a na obloze tedy bude možné sledovat tyto tři jasné planety najednou. Tento úkaz bude viditelný po celou noc z 21. na 22. srpna.
Jak se říká úplňku v srpnu: Letošní srpnový úplněk je Modrý. Existují dvě situace, kdy se měsíc takto označuje, a ani jedna nesouvisí s jeho barvou na obloze:
1. Pokud se stane, že roční období má místo obvyklých tří úplňků čtyři, nazývá se podle staré tradice Modrý ten, který je v pořadí třetí. (Právě astronomické léto roku 2021 má čtyři úplňky a třetí bude ten srpnový.)
2. Častěji se Modrý říká druhému úplňku v jednom měsíci. Vychází to z anglické fráze Once in a Blue Moon (jednou za modrý úplněk), která v češtině zní: Jednou za uherský rok. Vyjadřuje to, že 2 úplňky v jednom měsíci nastávají jen vzácně. Naposledy to bylo vloni v říjnu, letos k tomu nedojde.

Září
Kdy bude úplněk: 21. 9. v 1.54
Zajímavost na obloze: ne
Jak se říká úplňku v září: Sklizňový úplněk (anglicky Harvest Moon) je ten, který je nejblíž podzimní rovnodennosti. Ta letos nastává 22. září ve 21.21, necelé dva dny po zářijovém úplňku.

Říjen
Kdy bude úplněk:  20. 10. v 16.56
Zajímavost na obloze: ne
Jak se říká úplňku v říjnu: Podle americké tradice nastává v říjnu Krvavý úplněk. Jindy se mu říká také Lovecký úplněk.

Listopad
Kdy bude úplněk:  19. 11. v 9.57
Zajímavost na obloze: Na obloze nastane tzv. polostínové zatmění měsíce, to je sice očima téměř nepostřehnutelné, tento jev se ale dá velmi dobře vyfotit.
Jak se říká úplňku v listopadu: Bobří úplněk

Prosinec
Kdy bude úplněk: 19. 12. v 5.35
Zajímavost na obloze: V prosinci spatříme na obloze něco krásného. Úplněk vyšplhá na oblohu ještě výš než v lednu a přesvítí téměř všechny hvězdy. Zbydou jen ty nejjasnější, kterých je ale na zimní obloze nejvíc: Sirius, Prokyon, Kastor, Pollux, Aldebaran, Rigel a Betelgeuse vytvoří na obloze okolo měsíce veliký hvězdný kruh.
Jak se říká úplňku v prosinci: Studený úplněk

Superúplňky z celého světa a zajímavé jevy, které nás čekají v roce 2021, si prohlédněte ve fotogalerii.