Kdy bude úplněk: leden   únor   březen   duben   květen   červen   červenec   srpen   září   říjen   listopad   prosince

Někdo během úplňku špatně spí, jiný hubne, další věří na jeho magickou sílu a v tomto čase vysloví nějaké speciální přání. Ať už vás úplněk zajímá z jakéhokoli důvodu, podívejte se, kdy přesně nastane, ať víte, kdy máte být v pohotovosti. V Planetáriu Praha pro nás sestavili velký kalendář, kde je tato měsíční fáze vypočtená dokonce s přesností na minuty! Projděte si ho a dozvíte se i další zajímavě věci, třeba jak se vlastně úplňkům v jednotlivých měsících říká podle lidových tradic.

Tip na video: Na co si dávat pozor a co bychom neměli dělat během úplňků v roce 2023?

Video
Video se připravuje ...
Na co si dávat pozor a co bychom neměli dělat během úplňků v roce 2023? • Videohub

Úplňky 2023: Co na obloze nesmíte propásnout?

Leden
Kdy bude úplněk: 7. 1. 2023 v 0.07
Zajímavost: V lednu bývá úplněk mimořádně světlý, protože při něm měsíc stoupá vysoko na oblohu. Letos sice zazáří o něco méně, protože bude daleko od Země, i tak ale zimní obloha nabídne při příznivém počasí pěkné scenérie. Jen pro zajímavost: Den po úplňku se Měsíc ocitne nejdál a bude od naší planety vzdálen více než 406 tisíc kilometrů!
Jak se říká úplňku v lednu: Vlčí úplněk, protože jasný měsíc pobízí vlky k tomu, aby vyli. V anglosaské tradici se mu také říká úplněk po Yulu (Moon After Yule), přičemž Yule je tradiční dvanáctidenní festival oslavující slunovrat.

Únor
Kdy bude úplněk: 5. 2. 2023 v 19.28
Zajímavost: V únoru se zopakuje situace z ledna. Měsíc v úplňku se ocitne velmi daleko od Země a na obloze se bude zdát nepatrně menší než obvykle a ne tak světlý. Tentokrát dosáhne Měsíc největší vzdálenosti od Země (opět přes 406 tisíc kilometrů) den před úplňkem.
Jak se říká úplňku v únoru: Sněžný úplněk, což nám připomíná, že v únoru se ještě můžeme dočkat pořádné sněhové nadílky. Severoameričtí indiáni mu ale říkávali hladový, protože zásoby potravin, které si vytvořili na podzim, se ke konci zimy ztenčovaly a někdy i došly.

Březen
Kdy bude úplněk: 7. 3. 2023 ve 13.40
Zajímavost: Přestože až do 20. března panuje astronomická zima, najdeme březnový úplněk v typicky jarním souhvězdí Lva, nedaleko jasné hvězdy Regulus.
Jak se říká úplňku v březnu:  Březnový úplněk se v lidovém názvosloví často uvádí jako červí úplněk, protože se tito živočichové začínají objevovat v právě rozmrzající půdě. Další názvy jsou úplněk orby nebo úplněk mízy. Protože ale v roce 2023 nastává březnový úplněk hned na začátku měsíce, kdy je půda ještě promrzlá, hodí se tentokrát nejlépe označení vraní úplněk – domorodí Američané jej tak nazývali podle hejn vracejících se vran.

Duben
Kdy bude úplněk:  6. 4. 2023 v 6.34
Zajímavost: Úplněk najdeme v souhvězdí Panny, které je typické pro jarní oblohu. Spatříte ho v blízkosti hvězdy Spiky.
Jak se říká úplňku v dubnu: V roce 2023 bude dubnový úplněk první jarní, a proto ho nazýváme velikonočním. Podle pravidel pro určování data Velikonoc je neděle, která následuje po prvním jarním úplňku, nedělí velikonoční (9. 4. 2023). 

Květen
Kdy bude úplněk:  5. 5. 2023 v 19.34
Zajímavost: Během květnového úplňku nastane polostínové zatmění Měsíce. Při něm bude jedna strana Měsíce poněkud tmavší a bude to vypadat, jako by byla ze svého levého okraje mírně začazená sazemi. Smůla je, že od nás bude z tohoto zatmění pozorovatelná jen malá část těsně nad obzorem před východem Slunce.
Jak se říká úplňku v květnu: Mnohé kultury ho označují jako květinový. Zajímavé označení mají Angličané. Říkávají mu úplněk trávy nebo také mléčný, protože v tomto měsíci měly krávy hojnost pastvy a mléko dávaly i třikrát denně.

Červen
Kdy bude úplněk: 4. 6. 2023 v 5.41
Zajímavost: V červnu bude Měsíc v úplňku velmi fotogenický. Najdeme ho totiž v opravdu těsné blízkosti nápadně oranžové hvězdy Antares ze souhvězdí Štíra (viz fotogalerie)
Jak se říká úplňku v červnu: Jahodový nebo také horký úplněk, protože začínají letní vedra.

Červenec
Kdy bude úplněk: 3. 7. 2023 ve 13.38
Zajímavost: V červenci je Měsíc za úplňku vždy velmi nízko nad obzorem. Je to způsobeno pravidelnými cykly oběhu Měsíce okolo Země a Země okolo Slunce. S měsícem zářícím těsně nad krajinou pořídíte krásné fotky s přírodou nebo historickými památkami.
Jak se říká úplňku v červenci: Hromový, a to kvůli letním bouřím v tomto měsíci. Bývá nazýván také senným nebo srnčím, protože srncům v tomto měsíci začínají pučet nové parohy.

Srpen
Úplněk bude dvakrát, a to
1. 8. 2023 ve 20.31 a 31. 8. 2023 ve 3.35
Zajímavost: Nastanou dva superúplňky v jednom kalendářním měsíci, což je vzácný jev. O superúplňku mluvíme, když se měsíc ocitne nejblíže k Zemi, a díky tomu nám opticky připadá obrovský a přesně to se stane na začátku i na konci srpna. A jak to, že budou úplnky dva? Je to díky tomu, že perioda, za kterou se vystřídají fáze Měsíce, je o něco kratší než kalendářní měsíc, a proto připadnou jednou za čas na jeden měsíc dva úplňky.
Jak se říká druhému úplňku v tom stejném kalendářním měsíci? Modrý. Není to ale proto, že by Měsíc zmodral. Pojmenování vychází z anglického výrazu „once in a blue moon“, což znamená „jednou za uherský rok“ a upozorňuje se tak právě na fakt, že nejde o moc častý jev.

Září
Kdy bude úplněk: 29. 9. 2023 v 11.57
Zajímavost: Měsíc v úplňku v září najdeme na obloze uprostřed mezi planetami Jupiter a Saturn, což bude při dobrém počasí fotogenické.
Jak se říká úplňku v září:  Sklizňový, ale jenom v případě, že jde tak jako v roce 2023 o úplněk, který je nejblíž podzimní rovnodennosti. Sklizňovým úplňkem může být i ten říjnový, pokud nastává v první polovině měsíce. Každopádně pojmenování vychází z toho, že farmáři za světla tohoto úplňku pracovali na poli dlouho do noci.

Říjen
Kdy bude úplněk: 28. 10. 2023 ve 22.24
Zajímavost na obloze: Nastane částečné zatmění měsíce. Budou ho provázet velmi dobré pozorovací podmínky a úkaz bude krásně vidět pouhýma očima.
Jak se říká úplňku v říjnu: Úplněk padajícího listí nebo lovecký, protože je čas lovu a vytváření zásob masa na zimu.

Listopad
Kdy bude úplněk:
27. 11. 2023 v 10.16
Zajímavost: Při listopadovém úplňku spatříme Měsíc v souhvězdí Býka v těsné blízkosti hvězdokupy Plejády, které u nás říkáme Kuřátka. Nedaleko je také hvězda Aldebaran, která je v souhvězdí Býka nejjasnější (viz fotogalerie). 
Jak se říká úplňku v listopadu: V tomto případě půjde o smuteční úplněk, protože bude posledním podzimním. Tento název není překvapivě spojen s listopadovými Dušičkami. Smutečním úplňkem totiž může být i ten prosincový, pokud nastane před zimním slunovratem.

Prosinec
Kdy bude úplněk: 27. 12. 2023 v 1.33
Zajímavost na obloze: Prosincový úplněk zastihneme uprostřed zimních souhvězdí v kruhu velmi jasných hvězd Castor, Pollux, Procyon, Sirius, Rigel, Betelgeuze, Aldebaran a Capella.
Jak se říká úplňku v prosinci: Studený úplněk, používá se také název úplněk dlouhé noci nebo dubový úplněk.

Superúplňky a další zajímavé jevy si prohlédněte ve fotogalerii.