Co zajímavého uvidíte na noční obloze roce 2023?  Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě pro nás připravil velký kalendář astronomických jevů.

 

Úkazy na obloze v roce 2023: Každý měsíc nějaká zajímavost!

Rok 2023 bude také velmi bohatý na astronomické jevy. Na obloze bude možné spatřit kometu, polostínové zatmění Měsíce, trojitou konjunkci, meteorické roje, superúplňky a mnoho dalšího. Kdy tato úžasná nebeská představení sledovat? 

Vyberte si měsíc: leden  únor  březen  duben  květen  červen  červenec  srpen  září  říjen  listopad  prosinec

Celý první půlrok patří Venuši

Úkaz na obloze: Celé první pololetí bude krásně viditelná planeta Venuše, která je po Slunci a Měsíci nejjasnějším nebeským objektem a dá se dobře pozorovat i ve městech. Zajímavé je, že i Venuše má podobně jako Měsíc své fáze a pokud navštívíte hvězdárnu, v dalekohledu spatříte např. jen půlku nebo srpek této planety. Podle toho, v jaké poloze vůči Slunci zrovna bude.

Kdy a kde sledovat Venuši: Planeta bude krásně viditelná od ledna do června. Spatříte ji nízko nad severozápadním obzorem vždycky za soumraku po západu Slunce. Na jaře ji můžete pozorovat i déle do noci.

Leden: Meteorický roj Kvadrantidy

Úkaz na obloze: První kalendářní měsíc patří tradičně Kvadratidám, což je jeden   z nejbohatších meteorických rojů. V roce 2023 bude mít bohužel své maximum za ne moc příznivých podmínek, protože Měsíc bude zhruba dva dny před úplňkem a pozorování padajících hvězd tak naruší jeho svit. Při troše štěstí ale nějakou spatříte. V lednu také vyhlížejte velmi jasnou Venuši, více informací zde.

Kdy je můžete sledovat: Roj Kvadratidy je každoročně aktivní přibližně od 1. do 10. ledna. V roce 2023 bude mít svůj vrchol v noci ze 3. na 4. ledna a největší šance, že nějaký meteorit spatříte, bude po 5. hodině ranní, kdy zapadá Měsíc. Věnuši vyhlížejte po celý měsíc za soumraku.

Únor: Hledejte kometu a trojitou konjunkci

Úkazy na obloze: Vysoko nad obzorem se na zimní obloze objeví kometa ZTF, k jejímuž sledování bude ale zapotřebí alespoň malý dalekohled. Daleko od měst, v oblastech s tmavou oblohou, je šance, že ji spatříte i pouhýma očima. V únoru nepropásněte ani jasnou Venuši, která bude navíc součástí tzv. trojité konjunkce. V blízkosti této planety se totiž ocitne Měsíc (bude ve fázi úzkého srpku) a jasný Jupiter a dohromady tyto planety vytvoří téměř rovnoramenný trojúhelník.

Kdy je můžete sledovat:  Nejblíže k zemi, asi na 42 milionů km, se kometa ocitne 1. února.  V té době bude prolétat blízko severního nebeského pólu a spatříte ji v souhvězdí Žirafy, které je nad Velkým vozem. Aktuální polohu komety najdete webu Theskylive.com. Trojitou konjunkci sledujte na večerní obloze 22. února po 18 hodině z nějakého vyvýšeného místa, protože trojice planet bude postupně klesat k obzoru.

Březen: Dva diamanty a světlo zvířetníku

Úkazy na obloze: V těsné blízkosti se nad západním obzorem ocitnou jasné planety Venuše a Jupiter a bude to vypadat, jako by na obloze svítily vedle sebe dva diamanty. (Planety bude dělit zhruba půl úhlového stupně, což je tolik, kolik měří na obloze Měsíc v úplňku). Dvojici budete moci pozorovat tím déle, čím více odkrytý západní obzor budete mít – ideálně tedy na vyvýšeným místě. Březen dále nabídne světlo zvířetníku, což je světelný kužel, který na obloze září v oblastech, kde jsou zvířetníková souhvězdí. Je ale potřeba sledovat ho mimo města v místech bez světelného znečištění. Nejlepší je proto vyjet do některého z parků tmavé oblohy. V ČR jsou tři – Jizerský, Beskydský a Manětínský. Kromě nich se pěkně tmavé nebe nabízí i v jižních Čechách anebo na Vysočině. 

Kdy je můžete sledovat: Planetu Venuši v blízkosti Jupitera pozorujte za soumraku 1. a 2. března. Nejlepší čas pro sledování zvířetníkového světla nastane podle astronomů 21. březen v 18:26.

Duben: Ideální podmínky pro Lyridy


Úkazy na obloze: Meteorický roj Lyridy sice každoročně nabízí jen kolem dvaceti padajících hvězd za hodinu, v roce 2023 ale bude mít  perfektní pozorovací podmínky. Jeho vrchol totiž nastane ve chvíli, kdy bude bod, z něhož meteory zdánlivě vylétají, vysoko nad obzorem. Tento roj je ale potřeba sledovat někde na kopci daleko od města. Zář světelného smogu totiž většinu meteorů přesvítí a je pak štěstí, když vidíte jeden dva meteority za noc. Naopak i z města máte v dubnu  šanci spatřit na obloze jasnou Venuši a v její blízkosti Měsíc ve fázi úzkého srpku, což také bude stát za fotku.

Kdy je můžete sledovat: Roj Lyridy vrcholí  23. dubna ve 3 hodiny ráno a vyplatí se ho sledovat od 2. hodiny ranní do rozbřesku. V ten stejný den, ale za soumraku, vyhlížejte jasnou Venuši v blízkosti Měsíce.

Květen: Polostínové zatmění měsíce


Úkazy na obloze: Jedna strana Měsíce v úplňku bude v květnu poněkud tmavší a bude to vypadat, jako by byla ze svého levého okraje mírně začazená sazemi (viz fotogalerie). Dojde totiž k tzv. polostínovému zatmění Měsíce, pro které je právě toto ztmavnutí typické. Abyste z toho ale něco měli, musíte si najít místo s dokonale odkrytým jihovýchodním obzorem, ideálně někde na kopci. A další úkaz? V květnu máte šanci spatřit na obloze jasnou Venuši, v jejíž blízkosti se ocitne Měsíc ve fázi úzkého srpku a spolu tak vytvoří pěknou scenérii.  

Kdy je můžete sledovat: Polostínové zatmění proběhne 5. května. Maximální potemnění nastane v 19:23, v té době bude ale úplněk ještě pod obzorem. Nad území Česka vyjde Měsíc zhruba půl hodiny po tomto maximu, ztmavení v té době ale ještě bude celkem patrné. Lepší podmínky budou mít například v Maďarsku nebo na Slovensku. Věnuši v blízkosti Měsíce vyhlížejte 23. května za soumraku.

 

Červen: Noční svítící oblaka a mléčná dráhy

Úkazy na obloze: Červen bude ve znamení nočních svítících oblak. Při tomto mimořádně krásném nebeském úkazu se na noční obloze rozsvítí modré, bílé a někdy dokonce i ohnivé mraky. Vypadají jako zářící pavučinky na obloze a někdy mohou nabídnout opravdu velkolepé divadlo (viz fotogalerie). Tato oblaka vyhlížejte na severní části oblohy. Kromě toho můžete v červnu spatřit na obloze také jasnou Venuši, více informací najdete zde. A do třetice vyhlížejte i letní úsek Mléčné dráhy, který patří každoročně k atraktivním nebeským podívaným. Nejlepší je opět vyjet někam daleko za město, aby vám scenérii nerušilo světelné znečištění.

Kdy je můžete sledovat: Svítící oblaka pozorujte celý měsíc vždy  mezi 22. hodinou a půlnocí nebo ráno mezi 2. a 4. hodinou. Mléčnou dráhu hledejte na nebi v polovině měsíce a Venuši vyhlížejte kdykoli za soumraku.

Červenec: Letní nebeská podívaná pokračuje

Úkaz na obloze: Stejně jako v červnu, bude i červenec ve znamení nočních svítících oblak, více informací si přečtěte zde, a sledujte i letní úsek Mléčné dráhy, který také určitě stojí za pěknou fotografii - zvláště když vyjedete do míst, kde je pořádná tma. 

Kdy ho můžete sledovat: Svítící oblaka pozorujte v první polovině měsíce vždy  mezi 22. hodinou a půlnocí, nebo ráno mezi 2. a 4. hodinou. Mléčnou dráhu vyhlížejte v polovině měsíce.

Srpen: Saturn s prstenci, Perseidy a modrý měsíc

Úkazy na obloze: Letní úsek Mléčné dráhy, který je možné sledovat celé léto, doplní na konci srpna planeta Saturn, kterou spatříte nízko nad jižním obzorem v souhvězdí Vodnáře. Stačí vám menší hvězdářský dalekohled a uvidíte i její prstence!
Meteorický roj Perseidy, kterému se přezdívá nejoblíbenější kosmický ohňostroj roku, se v roce 2023 po dvou letech opět těší skvělým podmínkám, takže určitě nějakou tu padající hvězdu uvidíte.
Ale to není všechno. V srpnu se můžeme těšit hned na dva superúplňky, což je lidový název pro optickou iluzi, při které se Měsíc ocitne v takovém úhlu vůči zemi, že se nám zdá obrovský. Jen pro zajímavost. Druhému superúplňku v tomtéž měsíci se přezdívá modrý superúplněk nebo modrý měsíc, není to ale proto, že by měsíc zmodral. Pojmenování vychází z anglického výrazu „once in a blue moon“, což znamená „jednou za uherský rok“ a upozorňuje se tak na fakt, že druhý úplněk v tom stejném kalendářním měsíci není moc častý. 

Kdy je můžete sledovat: Mléčnou dráhu hledejte na noční obloze v polovině srpna, Saturn vyhlížejte celou druhou polovinu léta a nejlépe 27. srpna, kdy se ocitne v opozici se Sluncem a bude viditelný celou noc. Nejvíce meteorů uvidíme o víkendové noci z 12. na 13. srpna, kdy má smysl roj sledovat celou noc. Největší frekvenci čekejte mezi půlnocí a 4. hodinou ranní, kdy se za dobrého počasí můžete těšit na 50 až 80 zářících meteorů za hodinu. Superúplňky zazáří 2. a 30. srpna.

Září: Světlo zvířetníku opět na obloze

Úkaz na obloze: Stejně jako v březnu, i v září se můžete těšit na pozorování zvířetníkového světla (více o tomto jevu zde). Zvířetník hledejte nad východním obzorem, nejlépe někde v hluboké přírodě nebo alespoň na místě, kde ve směru na východ nesvítí žádné velké město.

Kdy ho můžete sledovat: Světlo zvířetníku vyhlížejte v druhé polovině září vždycky ráno před rozbřeskem.

Říjen: Prach z Halleyovy komety a částečné zatmění měsíce

Úkazy na obloze: Nenechte si ujít říjnový meteorický roj Orionidy,  jehož meteority pocházejí z úlomků známé Halleyovy komety. Pro jeho pozorování budou velmi dobré podmínky. Pokud vyjedete někam do pořádné tmy, můžete v průběhu maxima roje pozorovat desítky padajících hvězd za hodinu.
Na konci měsíce se těšte na částečné zatmění měsíce, které budou provázet velmi dobré pozorovací podmínky a úkaz bude krásně vidět pouhýma očima.

Kdy je sledovat: Nejlepší podmínky pro Orionidy budou 22. října mezi 1. a 5. hodinou ranní. Částečné zatmění měsíce nastane 28. října v pozdních večerních hodinách.

Listopad: Meteority a pak? Venuše zmizí za Měsícem

Úkazy na obloze: Na začátku měsíce by se mohl o několik jasných meteorů postarat roj Taurid. Pro jeho sledování budou velmi dobré podmínky a je šance, že spatříte i velmi jasný meteor neboli bolid. Jsou i případy, kdy bolidy z Tauridu dosáhly jasu Měsíce v úplňku a rozzářily noční krajinu. Pokud jste fajnšmekr a vlastníte dalekohled, můžete v listopadu ještě sledovat, jak Měsíc zakryje Venuši.


Kdy je sledovat: Tauridy vyhlížejte ve dnech okolo 4. listopadu, vždy z večera. K zakrytí Venuše dojde 9. listopadu dopoledne. V  Praze tato planeta vstoupí za Měsíc v 10:58, na jiných místech Česka se budou časy tohoto jevu lišit až v minutách. Přesnou předpověď pro zvolenou lokalitu nabízí  web In-the-sky.org.

Prosinec: Skvělé podmínky pro padající hvězdy Geminidy

Úkaz na obloze: Poslední nebeskou podívanou roku 2023 bude rojení zimních meteorů Geminidy, které budou mít ideální pozorovací podmínky, protože jejich sledování nebude rušit svítící Měsíc. Během maxima tohoto roje můžete čekat i více než 100 meteoritů za hodinu. Pokud bude jasno a vyrazíte daleko za město, tak jich může být i více než 400. 
Kdy ho sledovat:  V noci ze 14. na 15. prosince. Meteority vyhlížejte celou noc, nejlepší podmínky budou mezi půlnocí a 4. hodinou ranní. 

Jak přesně vypadají tyto (a další) zajímavé nebeské úkazy? Prohledněte si je ve fotogalerii.

TIP NA VIDEO: Zajímá vás vesmír a chcete najít dosud neobjevenou hvězdu? Ve videu vám poradíme, jak na to.