Rok 2022 bude na neobvyklé jevy velmi bohatý. Spatříte zatmění Slunce, Měsíce a dokonce i Marsu, velkou konjunkci hned šesti vesmírných těles, několik meteorologických rojů, nádherná noční svítící oblaka, zvířetníkové světlo, superúplněk... Kdy tato úžasná nebeská představení sledovat? Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě pro nás sestavil velký kalendář astronomických úkazů, které určitě stojí za pozornost.

Leden:  Meteorický roj Kvadrantidy

Úkaz na obloze:  Kvadrantidy bývají každoročně jedním z nejsilnějších meteorických rojů, kdy během jejich vrcholu může na obloze zazářit i 120 padajících hvězd za hodinu. V roce 2022 je určitě nepropásněte, podmínky budou totiž velmi dobré. Měsíc se v době, kdy budou mít tyto padající hvězdy maximum, ocitne krátce po novu a nebude tak jejich pozorování rušit svým svitem.

Kdy ho můžete sledovat: Roj bývá každoročně aktivní přibližně od 1. do 10. ledna. V roce 2022 nastává vrchol aktivity v noci ze 3. na 4. ledna a nejlepší pozorovací podmínky budou mezi půlnocí a rozbřeskem.

Únor: Tři planety za rozbřesku a světlo zvířetníku

Úkazy na obloze:  Za rozbřesku spatříte nízko nad jihovýchodním obzorem trojici výrazných planet. Zářivou Venuši doplní o něco slabší Mars a Merkur, který je vzácný a na obloze je k vidění vždycky jen na krátkou dobu.

Na konci února se začne objevovat ještě další nebeský úkaz – světlo zvířetníku (více o tomto jevu zde), které můžete spatřit také v březnu a dubnu.

Kdy je můžete sledovat:  Trojici planet nejlépe uvidíte mezi 13. a 17. únorem, objevíte je nad jihovýchodem okolo 6:30 ráno. Zvířetníkové světlo vyhlížejte po 22. únoru vždycky po soumraku.

Březen:  Opět se vydejte za světlem zvířetníku

Úkaz na obloze:  Hned dvakrát se za zvířetníkovým světlem můžete vypravit také v březnu - na začátku a na konci měsíce. Tento světelný kužel, který na obloze září v oblastech, kde jsou zvířetníková souhvězdí, je totiž potřeba sledovat mimo města v místech bez světelného znečištění. Nejlepší je proto vyjet do některého z parků tmavé oblohy. V ČR jsou tři – Jizerský, Beskydský a Manětínský.

Kdy je můžete sledovat:  V období do 6. března a pak zhruba od 22. března, vždy večer po soumraku.

Duben: Meteorický roj Lyridy, Merkur mezi hvězdokupami a zvířetníkové světlo

Úkazy na obloze:  Na začátku dubna můžete na obloze spatřit zvířetníkové světlo (více o tomto úkazu zde). V druhé polovině měsíce oblohu rozzáří meteorický roj Lyridy.  Tento úkaz bude sice v roce 2022 slabší a odhaduje se, že během jeho vrcholu bude k vidění 18 meteorů za hodinu (v minulosti to bylo i 90). Přesto jsou ale padající hvězdy na jarním nebi překrásnou podívanou.

Duben nabídne také jeden z nejlepších pohledů na planetu Merkur, která bude k vidění ve fotogenické společnosti překrásné hvězdokupy Plejády.

Kdy je můžete sledovat: Zvířetníkové světlo hledejte na obloze ve dnech do 5. dubna vždy večer po soumraku. Nejlepší podmínky pro pozorování Lyrid budou ve druhé polovině noci z 22. na 23. dubna. A Merkur bude nejblíže Plejádám mezi 28. a 30. dubnem. Vyhlížejte ho vždy od 21:10 hodin a vyberte si místo, kde je odkrytý západní a severozápadní obzor.

Květen: Konjunkce, prach z Halleyovy komety a zatmění Měsíce

Úkazy na obloze:  V květnu si nezvyklou nebeskou podívanou užijete hned 3x.  Jako první se těšte na prvomájovou konjunkci, kdy budou blízko u sebe k vidění jasné planety Venuše a Jupiter. Nejtěsnější přiblížení sice neuvidíte, protože se odehraje pod obzorem, i tak to ale bude vzácná podívaná, která se příště odehraje až 7. února 2032.

Dalším úkazem budou meteority η-Aquaridy, co jsou vlastně padající ledo-prachová zrnka z Halleyovy komety. V ČR sice podle odhadů astronomů spatříte „jen“ kolem 10 těchto padajících hvězd za hodinu, fanoušci vesmíru ale určitě ocení, že meteorický roj pochází právě ze slavné komety. 

Do třetice květen přinese úplné zatmění Měsíce. Z něho si ale užijete jen počáteční fázi, protože pak bude Měsíc pod obzorem.

Kdy je můžete sledovat: Konjunkce Venuše a Jupitera bude k vidění 1. května brzy ráno - planety spatříte na obloze okolo 4:30 hodin (podle místa pozorování). Meteority z Halleyovy komety sledujte v noci z 5. na 6. května od třetí hodiny ranní až do rozbřesku, zatmění Měsíce pak 16. května kolem půl páté ráno, nejlépe v západních Čechách, kde z tohoto úkazu budete mít nejvíc. Zatmělý úplněk se tam totiž schová za obzor jen krátce před začátkem úplného zatmění (to začíná v 5:29).

Červen: Noční svítící oblaka a superkonjunkce

Úkazy na obloze:  Červen bude ve znamení velké konjunkce a nočních svítících oblak. Při tomto mimořádně krásném nebeském úkazu se na noční obloze rozsvítí modré, bílé a někdy dokonce i ohnivé mraky (viz fotogalerie). Podmínky v roce 2022 budou podle astronomů velmi příznivé a možná se dočkáme podobně fantastické podívané jako v letech 2019 a 2020, kdy svítící oblaka pokryla celou českou oblohu.

Na červnovém nebi nepropásněte ani vzácnou superkonjunkci, při které najednou spatříte všechny očima viditelné planety Sluneční soustavy (Merkur, Venuši, Mars, Jupiter a Saturn) a k tomu ještě Měsíc. Abyste v jeden moment viděli opravdu všechna tato vesmírná tělesa, je nutné si najít místo s dokonale odkrytým severovýchodním až východním obzorem, ideálně někde vysoko v horách. Další šance bude až v roce 2036, kdy se na naší severní polokouli tato velká konjunkce zopakuje.

Kdy je můžete sledovat:  Pokud jde o svítící oblaka, na noční oblohu se čas od času podívejte v období od počátku června až do poloviny července. Přesnější termín se podle astronomů nedá předpovědět. Obecně ale platí, že svítící mraky, jejichž výskyt souvisí s meteorologickým prachem a také se sluneční aktivitou, se na noční obloze objevují vždy 3 týdny před a po letním slunovratu. Při troše štěstí tuto zajímavou hru světel určitě alespoň jednou uvidíte. Vzácnou konjunkci pěti planet můžete spatřit 24. června za rozbřesku před 4 hodinou ranní. 

Červenec: Superúplněk, svítící oblaka a mléčná dráha

Úkazy na obloze: Nepropásněte největší úplněk roku 2022! Právě v červenci se měsíční kotouč v úplňku ocitne blízko země a vznikne tak optická iluze, díky které nám bude připadat největší a nejjasnější.

Stejně jako v červnu rozsvítí i červencovou oblohu noční svítící oblaka. A na konci měsíce hledejte na obloze mléčnou dráhu – pozorujte ji nejlépe daleko od města v místech bez světelného znečištění.

Kdy je můžete sledovat: Superúplněk sledujte 13. července (ve fázi úplňku se Měsíc ocitne ve 20:30 hodin). Noční svítící oblaka vyhlížejte až do poloviny července, přesnější termín se určit nedá (více o tomto jevu zde).  Pro pozorování mléčné dráhy jsou vhodné dny na přelomu července a srpna.  

Srpen: Padající hvězdy Perseidy, mléčná dráha s jasným Saturnem a zvířetník

Úkazy na obloze: Na začátku měsíce hledejte na obloze mléčnou dráhu a pak se zaměřte na rojení meteoritů Perseidy. To můžete spatřit každé léto, v roce 2022 ale pro tento meteorický roj nebudou dobré podmínky. V době jejich maxima bude totiž měsíc den po úplňku, a tudíž bude pozorování rušit svým svitem.

V srpnu sledujte také jasnou planetu Saturn. Pokud ji budete pozorovat hvězdářským dalekohledem, spatříte i její prstence. Závěr měsíce patří opět mléčné dráze a vidět bude i světlo zvířetníku (více o tomto jevu zde).

Kdy je můžete sledovat: Vrchol meteorického roje Perseidy připadá na 13. srpen, vhodnější pozorovací podmínky ale budou týden před tímto maximem, tedy přibližně od 5. do 11. srpna mezi půlnocí a pátou hodinou ranní. Planeta Saturn se 14. srpna ocitne v opozici se Sluncem a v tomto termínu bude krásně vidět celou noc od soumraku do úsvitu. Světlo zvířetníku sledujte na konci srpna, dobré podmínky pro pozorování mléčné dráhy budou na přelomu měsíců červenec/srpen a srpen/září.

Září: Jupiter i s měsíci, mléčná dráha a zvířetníkové světlo

Úkazy na obloze: V září spatříte na obloze mléčnou dráhu i kužel zvířetníkového světla (více o tomto jevu viz březen). Na konci měsíce bude dobře vidět Jupiter. I malým dalekohledem spatříte jeho čtyři měsíce, na větším přístroji i oblačné pásy a bouři známou jako Velká rudá skvrna.

Kdy je můžete sledovat: Mléčnou dráhu vyhlížejte na nočním nebi na začátku září. Zvířetníkové světlo v první polovině a pak na konci září, vždy časně ráno před rozbřeskem. Jupiter sledujte 26. září ve 21:25, kdy se ocitne v opozici se Sluncem a podmínky budou tudíž nejlepší. 

Říjen: Zatmění Slunce a meteorický roj Orionidy

Úkazy na obloze: Nenechte si ujít říjnový meteorický roj Orionidy,  jehož meteority pocházejí z úlomků známé Halleyovy komety. Pro jeho pozorování budou totiž ty nejlepší možné podmínky. Pokud vyjedete někam do pořádné tmy, můžete v průběhu maxima roje pozorovat desítky padajících hvězd za hodinu.

Největším nebeským hitem tohoto měsíce ale bude zatmění Slunce. To bude sice jen částečné - Česko se bude nacházet v oblasti, kde Měsíc zakryje sluneční disk z více jak 40 %, pozorovací podmínky budou ale velmi příznivé. Nezapomeňte se vybavit speciálním filtrem pro ochranu zraku.

Kdy je můžete sledovat: Orionidy vyhlížejte 21. a 22. října, nejlepší podmínky bývají vždy mezi 1. a 5. hodinou ranní. Zatmění slunce bude na území Česka viditelné 25. října okolo poledne. Pro přesný čas navštivte interaktivní mapu Xaviera Jubiera a zvolte si na ni svou lokalitu. Jen pro zajímavost. Další zatmění Slunce uvidíte v ČR 29. března 2025 a bude opět částečné.

Listopad: Budou padat zářivé Tauridy

Úkaz na obloze: Na začátku listopadu pozorujte meteorický roj Taurid. Během jeho maxima sice spatříte jen 5 až 10 meteoritů za hodinu, padající hvězdy z tohoto roje bývají ale velmi jasné. Jsou i případy, kdy se jejich jas dal srovnat s Měsícem v úplňku a rozzářil celou noční krajinu.

Kdy ho můžete sledovat: Padající hvězdy vyhlížejte na noční obloze ve dnech okolo 4. listopadu. Stačí trocha štěstí a uvidíte je.

Prosinec: Vzácné zatmění Marsu, meteority Geminidy a zimní šestiúhelník

Úkazy na obloze: Hodně se toho stane, pokud jde o planetu Mars. Ta dosáhne největší možné jasnosti a zároveň ji uvidíme nejvýše nad obzorem, jak to jen ve střední Evropě jde. Kromě toho se ještě ocitne v blízkosti Hyád a Plejád, což jsou jedny z nejkrásnějších očima viditelných hvězdokup. V našich končinách tak půjde o vůbec nejlepší pozorovací podmínky. A to není všechno: Ještě nastane velmi vzácný okamžik, kdy planetu Mars zakryje Měsíc v úplňku.  Na toto pozorování už ale bude potřeba dalekohled.

Další prosincovou nebeskou podívanou bude rojení zimních meteorů Geminidy. V roce 2022 sice nebudou nejlepší podmínky, (ty nastanou až v roce 2023), ale to by vás nemělo odradit. Tím spíše, pokud bude sníh. Padající hvězdy nad bílou krajinou patří k nádherným zážitkům. 

Do třetice, během vánočních svátků, hledejte na obloze tzv. zimní šestiúhelník, který je složený z nejjasnějších hvězd noční oblohy (viz fotogalerie). Na Vánoce bude totiž Měsíc ve fázi novu a právě bezměsíčné zimní noci jsou pro sledování tohoto vesmírného obrazce nejlepší.

Kdy je můžete sledovat: Zářící Mars sledujte na noční obloze 8. prosince, kdy bude nejvýše nad naším obzorem.  V tento den nastane i jeho zatmění. Měsíc rudou planetu zakryje zhruba okolo šesté hodiny ranní a okolo sedmé pak Mars opět zpoza měsíčního disku „vykoukne“. Meteorický roj Geminidy pozorujte v noci ze 13. na 14. prosince mezi půlnocí a 3. hodinou ranní. Zimní šestiúhelník bude nejlépe viditelný v noci ze 23. na 24. prosince, na nebi ho hledejte okolo půlnoci.

Jak přesně vypadají tyto (a další) zajímavé nebeské úkazy? Prohledněte si je ve fotogalerii.

Zajímá vás vesmír a chcete najít dosud neobjevenou hvězdu? Ve videu vám poradíme, jak na to.