Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Polojasno 22°C

Magické byliny pro vánoční čas: Jalovec odráží kletby, cesmína chrání před duchy

/
 • Připravte se na vánoční kouzla...
  Připravte se na vánoční kouzla... (iStock.cz)
  16. prosince 2019 ● 10:03

  Každý svátek má své barvy i rostliny a pokud se pro vás kouzlo vánočních bylin nekončí s pozlaceným jmelím, je dobře o nich něco vědět.

 • 1.

  Jmelí

  Vánoční tradice

   

  Jmelí je jistě jedním z nejtypičtějších symbolů Vánoc a není to bylina ledajaká.  Pro magické účely by se mělo sbírat buď o letním slunovratu, nebo šestý den po novu. Podporuje a posiluje všechna kouzla, uzdravuje, chrání a přivolává krásné sny.

   

  O Vánocích se zavěšuje v domě a lidé se pod ním líbají na znamení míru a dobré vůle.

 • 2.

  Jalovec

  ...

   

  Jalovec u nás nemá jako vánoční bylina velkou tradici, ale to není důvod, proč jím třeba neozdobit stůl. Odráží totiž zlá kouzla a prokletí a to se v hektické atmosféře Vánoc hodí.

 • 3.

  Cesmína

  Cesmína je krásná celý rok, ale v zimě na zahradě doslova září její červené bobulky.

   

  Další ochrannou rostlinou, k Vánocům příslušející, je cesmína ostrolistá. Zavěšena přináší štěstí, chrání dům před zlými duchy a dokonce i před jedy, takže ji doporučuju v případě, že rodinné vztahy se v předvánočním čase přiostřily.

 • 4.

  Borovice

  Borovice

   

  Borovice o Vánocích nemusí vejít do domu jen ve formě vánočního stromku. Pokud vám nazdobená borovička k vašemu „pohanskému“ svátku neladí, svažte z borového chvojí věnec. Borovicové chvojí přináší radost a uzdravení, a jako všechny rostliny s ostrými hroty chrání dům.

   

  No a konečně i břečťan je rostlinou ochrannou a štěstí přinášející.

 • 5.

  Barvy Vánoc

  ...

   

  Pokud jde o barvy, nikoho asi nepřekvapí, že k zimním svátkům patří zelená, nachová a bílá, při svých rostlinných „aranžmá“ na to nezapomínejte. I pálené svíce by měly být v příslušných barvách.

 • 6.

  Vůně Vánoc

  ....

  A vůně? I když purpura a františek má něco do sebe, ale z magického hlediska sluší slunovratu spíš kadidlo a rozmarýn.

  Ze složení vánočního herbáře můžeme soudit, že naši předkové považovali čas kolem zimního slunovratu za velmi nebezpečný a hleděli se proti nepřízni zlých sil dobře pojistit. Vánoce ani v dnešní době ovšem nejsou bez rizik.

   

  Spíš než kýžená idyla a klid pod bílým příkrovem dostihují nešťastné obyvatelstvo nemilosrdně obehrávané koledy, stres přecpaných ulic a pocit viny z chybějících dárků. Rodiny se hádají, matky nervově hroutí, otcové odcházejí a osamělí věší.

   

  Povinné štěstí a láska je velmi stresující, všeobjímající reklama na rodinou pohodu rovnou likvidační. Pokud to dokážete, vydejte se tedy raději do parku natrhat cesmínu a doufejte, že staří bohové a ochranné rostliny zažehnají hněv vašich blízkých, kteří vás původně poslali do supermarketu pro strouhanku.

   

  Co čeká vaše znamení v roce 2020? Čtěte velký horoskop Martiny Boháčové.

Autor: neo

Nevíte si rady?
Zavolejte svému osobnímu poradci!

Další věštci
Telefonní služby provozuje: E.M.A.Europe, P.O.Box 14, Praha 05, 11005, tech. zaj. Materna, pro starší 18 let, 1sms/45Kč vč. DPH 1min/70Kč vč. DPH, www.ema.bz, www.platmobilem.cz