Beltine byl tradičním svátkem milenců, kteří se vzájemně obdarovávali věnci z březového proutí, což mělo asi stejný význam jako dnešní výměna zásnubních prstýnků. Byl to také den, kdy mohla omladina bez obav vyrazit do hájků a věnovat se sexu. Manželé se zase milovali na polích, aby zajistili dobrou úrodu.

Oheň (i jeho dým) zažehnutý o Beltinu byl považován za očišťující a chránil zdraví lidí i zvířat. Proto se pořádaly tance kolem tohoto ohně spojené s jeho přeskakováním a dýmem se pak prováděl dobytek.

Dodnes se dochovala tradice vztyčování jarní májky symbolizující spojení mocností Země a Nebe. Májka bývala zpravidla z kmene břízy, pomalována byla červenými a bílými spirálami a na vrcholu ozdobena větvičkami hlohu. Také kolem májky bylo zvykem tančit kruhové tance, které, jak se věřilo, posilovaly půdu.

Beltinový očistný rituál

Vyberte si neřest, člověka nebo třeba špatnou vlastnost, které se chcete zbavit. Z klubka vlny odpovídající barvy (nejlépe takové, která koresponduje s vaší negací) vytvořte  jednoduchou panenku. Hotovou panenku si pak přivažte k sobě tak, že si zavážete provázek nebo stuhu kolem pasu a ze zbytku vytvoříte jakousi pupeční šňůru – na její konec pak přivažte panenku.

Nyní si představte, jak z vás zvolená negace odchází nití a vstřebává se všechna do panenky. Panenku, do které přešla vaše negace, pak odstřihněte, omotejte kolem ní větvičky šalvěje a vhoďte ji do ohně. Svou negaci tak nejen odvedete pryč, ale ještě ji i "očistíte" pomocí ohně.

Strom lásky

Najděte vrbu nebo břízku, pak nastříhejte dlouhé pruhy látky, případně stuhy a připravte si fixy. Svěřte tomuto stromku něco pěkného. Na stuhy napište svá přání a zavěšte je na stromek. Pokračujte, až získáte bohatě ověšený stromek nabitý pozitivní energií. Rituál je vhodný  i pro skupinu přátel či pro rodinu. Ozdobte stromek a přivolejte štěstí.