Co o vás prozradí vaše písmo? Víc, než byste chtěli!
-
9. srpna 2017 ● 06:00
Kdybyste se stokrát snažili změnit svůj rukopis, nepodaří se vám změnit víc než dva písemné znaky. Grafický projev je nekompromisní a řekne o vás víc, než by se vám mohlo líbit. Zvláště pak v případě, kdy si nechá udělat grafologický rozbor třeba váš budoucí nadřízený. No schválně, jaký je styl vašeho písma? Poznáte se v níže uvedené charakteristice?
- 1.
Uspořádané písmo s nepravidelnostmi
Autor: iStockJe vyvážené, má formu, je harmonické, nicméně se v něm vyskytuje nějaký příznak, který vyváženost mírně narušuje. Může to být třeba specifický tah, svérázné psaní konkrétního písmene nebo psaní horní či dolní smyčky. Pisatel je v podstatě vyvážená osobnost. Drobné nepravidelnosti svědčí o vnitřní citlivosti nebo snaze ovládnout nějakou konkrétní vlastnost.
- 2.
Živé, rytmické písmo
Jde o tvarově vynalézavý a originální písmový obraz a na rozdíl od uspořádaného písma je v něm více dynamiky a energie. Rukopis by neměl působit negativně, pořád by v něm měla být harmonie, ale taky individualita. Tohle písmo používají pisatelé s větším napětím. Každopádně jsou to lidé, kteří v sobě mají hodně tvořivé energie, jsou vysoce produktivní a dynamičtí.
- 3.
Neuspořádané písmo
Písmo není harmonické a má různé individuální rysy. Nepravidelnost lze vidět ve sklonu, mezerách mezi písmeny i slovy, velikosti střední písmové zóny. Písmo působí disharmonicky – a takový je i pisatel. Nevyrovnaný, náladový, s problematickými vztahy. Můžou se u něj projevovat sobectví, labilita, hysterie, choleričnost a podobně. Tohle písmo je typické pro impulzivní a cholerické osoby, které neumějí pracovat se svým temperamentem.
- 4.
Těsné písmo
Autor: iStockJde o písmo, jehož charakteristickým znakem je malá vzdálenost jednotlivých slov mezi sebou. V extrémním případě se nedají ani rozeznat předěly slov. Mnohdy je těžké pochopit obsah textu. Rukopis působí nepřehledně a nečitelně. K základním vlastnostem pisatele patří nedostatečný odstup od druhých, ale i od sebe sama. Jen málokdy bude tento člověk objektivní a soudný. Může být také uzavřený až úzkostlivý, malé písmo značí šetrnost. Velké zase vypočítavost a spořivost. Pokud jde o vztahy, pisatelům tohoto typu písma to v nich moc nejde a chovají se nepřirozeně.
- 5.
Široké písmo
Je opakem těsného, hlavním příznakem je jeho šíře. Mezislovní mezery jsou velké a široké, někdy můžou být mezery nadměrné. Písmo je velké a roztahané. Psací plocha je ale zaplněná relativně. Podobné vlastnosti má i pisatel, který je obvykle plochý a bez hloubky. Málokdy se pokusí jít až ke kořenům problému, nebývá ani citově stálý. Je povrchní a jeho myšlení a jednání je zaměřené především na základní životní potřeby.
- 6.
Strnulé písmo
Když v rukopise dominuje forma nad pohybovou stránkou, jde o strnulé písmo. Pisatel se jakoby snaží za každou cenu udržet pravidelnost při psaní. Někdy je písmo těsné s ostrými a tvrdými tahy. Rukopisu chybí elasticita, tahy nejsou pružné, písmo je nepřirozeně pravidelné. Pisatel je obvykle citově chladný, často podléhající mechanicky nějakému vzorci. Tito lidé nejsou moc schopní individuálního přístupu k životu.
- 7.
Labilní písmo
Vypadá jako neuspořádaný typ písma, v němž kolísají sklon (bývá silně doprava nebo nepravidelný), forma, velikost písmen i řádkování. Rozdíl je v tom, že labilní písmo není většinou tlakové a bývá spojeno s nitkovým vázáním písmen. Písmo svědčí o labilitě osoby pisatele, nedostatečně pevné a snadno ovlivnitelné. Tito lidé bývají velmi citliví, jemní a hodně vnímaví. Mají hodně intuice, ovšem může jim chybět smysl pro realitu.
- 8.
Neživotné písmo
Je to písmo bez energie, s neostrými spoji, psané středním nebo slabším tlakem. Tempo psaní je pomalé a tahy jsou rozplizlé. Co vypovídá o pisateli? Jde o unaveného člověka, kterého jen velmi málo věcí dokáže vyprovokovat, spíše je líný než aktivní. Vnitřní vitalita není na vysoké úrovni, lidé s tímto písmem jsou spíše pohodlní a nechtějí si komplikovat život.
- 9.
Infantilní písmo
Už název napovídá, o jaký rukopis jde. Jde o neobratné písmo, které vypadá, jako by ho psalo nějaké dítě. Působí nevyzrále a nemotorně, tahy jsou roztřesené. Základní tahy jsou zkroucené a špatně zkoordinované. Písmo též postrádá dynamiku. Duševní úroveň pisatele samozřejmě nemusí odpovídat fyzickému tělu a infantilní rukopis je toho důkazem. Může jít o člověka, který je sice v produktivním dospělém věku, ale jeho duševní aktivita je na nízkém stupni. Může jít též o člověka s poruchou inteligence nebo fyziologickou poruchou.