Sobota 26. září 2020
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Zataženo, déšť 16°C

Manuál vánočních zvyků a tradic: Lijte olovo a pouštějte lodičky

/
 • (shutterstock.com)
  21. prosince 2017 ● 06:00

  Znáte klasické vánoční zvyky? Jak je to s barborkami, kdy se lije olovo a jak vyčíst budoucnost ze skořápkových lodiček? Vše najdete v našem malém manuálu.

 • 1.

  Půlnoční mše

  Na „půlnoční“ se chodí 24. 12., tedy na Štědrý den o půlnoci. Jde o historický zvyk, který vychází z evangelií (v překladu dobré zprávy), podle kterých se Ježíš narodil v noci. Na půlnoční chodí nejenom věřící, ale i nevěřící kvůli sváteční atmosféře a krásným koledám. Nemusíte znát pravidla, jak se v kostele chovat, stačí jen se ztišit a poslouchat.

 • 2.

  Co umí barborka

  V předvečer svátku Barbory 4. prosince jste si možná dala do vody větvičku třešní. Podle prastaré, nejspíše keltské tradice se žena, které větvička do Vánoc vykvete, do roka vdá. Takže?

 • 3.

  Schovávání šupin

  Ať jíte kapra, nebo ne, šupiny by na vašem stole, přesněji pod vaším talířem u večeře, neměly chybět. Podle vánoční pověry vám totiž můžou v následujícím roce přinést spoustu peněz. Pak byste je měli nosit celý rok v peněžence, aby nezůstala prázdná. Tak šup pro ně na trh s kapry!

 • 4.

  Lití olova

  Lití olova už není tak oblíbené jako kdysi, ale patří k nejstarším vánočním zvykům. Nad plamenem roztavíte ve lžíci olovo a uchem starého klíče ukápnete do vody. Podle tvarů, do kterých ve vodě ztuhne, můžete hádat svůj osud.

 • 5.

  Krájení jablka

  Přímo u večeře si má každý rozkrojit své jablko, které mu tak prozradí, jaké bude mít v příštím roce zdraví. Pokud se objeví hvězdička, bude to dobré. Najdete-li křížek nebo jiný tvar než hvězdičku, připravte se na potíže.

 • 6.

  Pouštění lodiček

  Jedním z vánočních zvyků, dodnes oblíbených, je pouštění lodiček vyrobených ze skořápky vlašského ořechu a svíčky. Lodičky si pochopitelně můžete koupit už připravené, ale větší zábava bude si je vyrobit. Vezmete dortovou svíčku a do skořápky nakapete vosk, který ji tam udrží. Zapálenou lodičku pak položíte do lavoru s vodou.

   

  Co znamená, když...

   

  ... zůstala u břehu? V příštím roce vás nečekají žádné změny, vše zůstane při starém.

  ... hned se potopí? Jakákoli snaha zlepšit svou situaci bude marná.

  ... se při plavbě dotýká jiné lodičky? Čeká vás láska a přátelství.

  ... utvoří kruh s ostatními? Bezproblémové soužití, vzájemná úcta, přátelství a tolerance.

  ... se ocitne uprostřed ostatních? Potřebujete ochranu a pomoc, protože budete v příštím roce zranitelní a citliví.

  ... se ocitne mimo kruh? V nadcházejícím roce rodinu opustíte.

  ... se točí v kruhu? Nerozhodnost, nevíte, co od života chcete.

  ... svíčka zhasne? Neupřímnost, komplikovaný citový vztah.

  ... sama dopluje k druhému břehu? Získáte, po čem toužíte.

Autor: red

Nevíte si rady?
Zavolejte svému osobnímu poradci!

Další věštci
Telefonní služby provozuje: E.M.A.Europe, P.O.Box 14, Praha 05, 11005, tech. zaj. Materna, pro starší 18 let, 1sms/45Kč vč. DPH 1min/70Kč vč. DPH, www.ema.bz, www.platmobilem.cz