Horoskopy pro znamení zvěrokruhu | Horoskopy Blesk.cz

Barborky: Magie květů uprostřed zimy

Další články na
4. prosince 2017 ● 09:00

Zpět
na

Větévky třešní či višní nejsou jen dekorací, která do zimního času přinese závan jara, ale užívaly se také k věštění. Darované barborky přinášejí štěstí.

Řezání „barborek“ je prastarý lidový adventní zvyk původně pohanský, kdy na svátek sv. Barbory dne 4. prosince 20 dnů před Štědrým dnem o Vánocích se uřežou větvičky třešní nebo višní, vloží se doma do vázy s vodou tak, aby do Vánoc rozkvetly.

Rozkvetlé barborky připomínají zimní slunovrat, po kterém se už zima zas blíží k jaru. Barborky se také používaly k věštění.

Kolikátý den od svátku sv. Barbory barborka vykvetla, tolikátý měsíc v příštím roce byl majitel barborky šťastný.

Dívky na vdávání řezaly proutků víc a dávaly jim jména podle potenciálních nápadníků. Barborka, která rozkvetla nejdříve, věštila nejpravděpodobnějšího nápadníka.

Traduje se také, že kvítek z barborky nošený na těle má moc přivábit muže, po kterém žena touží.

Barborky se ovšem daly použít i k jiným účelům.

V Pošumaví  se tradovalo, že když si barborkou stočenou do kruhu člověk prohlédl v kostele návštěvníky půlnoční mše, viděl všechny čarodějnice,  jak stojí zády k oltáři a drží v ruce cihlu

Pokud se při jejím řezání myslelo na někoho, komu člověk nevěří, a větvička pak ve vodě uschla, usvědčila tím prý lháře.

Podle doby, kdy barborka vykvetla, v náchodském kraji tipovali, zda v příštím roce přijde léto brzy, nebo se opozdí.

Jak na barborky?
Důležité je nařezat větvičky šikmými řezy, vložit je do vázy naplněné vodou a postavit je do chladné místnosti. Podle druhu větvičky asi 5 až 12 dní před kvetením přeneste do teplého obývacího pokoje. A pak už se můžete těšit na to, jak se budou jednotlivé kvítky postupně otevírat.

Autor: neo

Klíčová
slova

barborky věštění magie

Nevíte si rady?
Zavolejte svému osobnímu poradci!

Další věštci
Telefonní služby provozuje: E.M.A.Europe, P.O.Box 14, Praha 05, 11005, tech. zaj. Materna, pro starší 18 let, 1sms/45Kč vč. DPH 1min/70Kč vč. DPH, www.ema.bz, www.platmobilem.cz