Co ve článku najdete:
1. Termíny novoluní v roce 2024
2. Jaký je vliv novoluní na spánek
3. Novoluní pro nové začátky
3. Očistný rituál

Novoluní do konce roku 2024

Níže najdete přehled novů až do konce letošního roku a tipy, jak síly Měsíce co nejlépe využít. Zjistěte, co vás během novoluní v jednotlivých měsících čeká.

   Měsíc  Datum
 a čas
 Znamení    Co vás čeká
  Květen   8. 5. 5:21   Býk   Zjistit víc
  Červen   6. 6.  14:37   Blíženci   Zjistit víc
  Červenec   6. 7.  0:57   Rak   Zjistit víc
  Srpen   4. 8.  13:13   Lev   Zjistit víc
  Září   3. 9.   3:56   Panna   Zjistit víc
  Říjen   2. 10.  20:50   Váhy   Zjistit víc
  Listopad   1. 11.  13:47   Štír   Zjistit víc
  Prosinec   1. 12 .  7:21   Střelec   Zjistit víc
  30. 12.  23:27   Kozoroh   Zjistit víc

Pozn: Časy odpovídají letnímu času. 

Co je novoluní

Novoluní znamená, že Měsíc stojí v přesné konjunkci se Sluncem, tedy se nachází Slunci nejblíže ve stejném znamení zvěrokruhu. Říká se mu také zatmění Slunce. Je to opak úplňku, kdy Měsíc stojí naproti Slunci v opozitním znamení.

Novoluní a jeho vliv na spánek a zdraví

Celkově nás spíše dráždí úplňky, kdy někteří lidé nemohou spát, bolí je hlava či jsou více podráždění a psychicky rozladění. Zářící úplněk má moc nás svádět a působí na naši duši, kdežto při novu Měsíc vlastně vůbec není vidět. Toto období má ale svou temnou a tichou atmosféru, která rovněž působí na citlivější osoby a může vyvolávat větší napětí, únavu, melancholii, úzkost a podrážděnost či problémy se spánkem. Člověk se zkrátka necítí být ve své kůži.

Nov: Fáze Měsíce ideální pro nové začátky

Období novu má ale velkou přednost v tom, že se považuje za období nových začátků. Doporučuje se tedy využít této fáze Měsíce k tomu, abychom se zbavili všeho nepotřebného a nebáli se vykročit jistou nohou do svého nového životního období, které bude zaručeně lepší a přesně takové, jak jsme si vysnili. Nov nám může dobře posloužit k tomu, abychom ukončili staré a nefunkční programy, vzorce chování, stresující záležitosti, nebo opustili nevhodné a toxické vztahy. Pokud chcete zhubnout, období kolem novu je rovněž nejlepší doba pro velmi odlehčenou stravu, nebo si rovnou tento den dejte úplný půst a pijte jen tekutiny.

Očistný rituál při novoluní: Zbavte se toho, co už nechcete

1. Udělejte si pohodlí a zajistěte si soukromí. Pohodlně se usaďte do tureckého sedu, sepněte ruce před sebou a odříkávejte: „Děkuji za všechno dobré, čeho se mi dostalo.Nyní se s pokorou a vděčností zbavuji všeho, co mi už neslouží a co mi přináší jen trápení. Těším se na nové začátky a dny, které budou šťastné, naplněné a úspěšné.”

2. Intenzivně myslete na všechno, co chcete nechat za sebou a co si nepřejete už dále ve svém životě. Můžete i konkrétně vyjmenovat, co chcete na sobě zlepšit nebo co konkrétně opustit a čeho se zbavit.

3. Promněte si ruce, protřepte je, vstaňte, ukloňte se a můžete pokračovat ve své práci. Rituál je u konce.

Novoluní do konce roku 2024: Využijte toto datum co nejlépe

V okamžiku novoluní se Měsíc ocitne ve stejném znamení, jako Slunce. Největší vliv má proto na osoby, které jsou právě v tomto znamení narozené. Ale nejen na ně. Zjistěte, jak vás novoluní v jednotlivých měsících může ovlivnit.

Květen: Novoluní v Býku

Datum a čas: 8. května 2024 v 5:21 hodin

Květnové novoluní bude ve znamení Býka. Důležité bude zejména pro Býky, ale také pro Štíry, Vodnáře a Lvy, kteří se nemusí cítit zrovna komfortně. Tento den spíše odpočívejte a nenechte se vyprovokovat. Emoce mohou lítat nahoru dolů. Je vhodné odlehčit stravu, vyhnou se alkoholu a zacvičit si jógu. Pokud máte něco nevyjádřeného, co držíte v sobě, nebojte se to říct nahlas, rozhodně se vám uleví. Je čas na změny a silně budete toužit po tom začít znovu.

Červen: Novoluní v Blížencích

Datum a čas:  6. června 2024 ve 14:37 hodin

Červnové novoluní bude významné pro Blížence, silně ovlivňovat bude ale také Střelce, Panny a Ryby. Blíženci tento den mohou být poněkud zbrždění a více úzkostní či nespokojení. To se ostatně může týkat také znamení Panny a Ryb i Střelce. Je dobré zůstat v klidu, více odpočívat a nenechat se vykolejit. Tento den přinese poněkud chaos a velkou touhu po harmonické komunikaci pro všechny, která se však zřejmě nebude moc dařit. Také touhu po změnách, avšak zároveň i pocit, že je nelze jen tak snadno realizovat. Nejprve si dobře ujasněte, co chcete – a ono to nějak půjde. Vyšlete do vesmíru jasný záměr.

Červenec: Novoluní v Raku

Datum a čas: 6. července 2024 v 0:57 hodin

Červencové novoluní v Raku očekávejte v sobotu na Den upálení mistra Jana Husa. Všichni budeme poněkud přecitlivělí, náladoví a toužící po lásce a bezpečí. Novoluní bude důležité pro Raky a Kozorohy, ale hůře na tom budou Berani a Váhy, kteří mohou pociťovat napětí a nespokojenost. Tato sobota ale nakonec může být ještě dost zajímavá pro všechny, ve vzduchu visí nová seznámení a začátky nové lásky. Dávejte si tento den pozor na přejídání sladkostmi, je lepší být venku v pohybu a odlehčit stravu.

Srpen: Novoluní ve Lvu

Datum a čas: 4. srpna 2024 ve 13:13 hodin 

Srpnové novoluní bude důležité pro Lvy a Vodnáře, více kritické pak pro znamení Štíra a Býka. Celkově si budeme užívat žhavé léto, vášeň a radosti života, Blížencům tentokrát tento nov může dodat větší sebevědomí a podnítit je v zásadních životních rozhodnutích. Nové začátky budou pro všechny více plynulé a pohodové, ale celkově je dobré odpočívat a nehrnout se do velkých akcí.

Září: Novoluní v Panně

Datum a čas: 3. září 2024 ve 3:56 hodin 

Zářijové novoluní může přinést nechuť k práci a zodpovědnosti, mírný stres nebo únavu. Nejdůležitější bude samozřejmě pro Panny, ale ovlivní také Ryby a Blíženci, kteří budou pod tlakem povinností v nekomfortní zóně, dotkne se to i Střelců. Je dobré se tentokrát zaměřit na očistu těla, půst a více dbát na duševní hygienu. Nastává skvělé období pro začátek nových tvůrčích a pracovních projektů.

Říjen: Novoluní ve Vahách

Datum a čas: 2. října 2024 ve 20:50 hodin 

Říjnové novoluní bude nejdůležitější pro Váhy a také Berany, Raky a Kozorohy, pro které může být více nepříjemné. Pociťovat můžeme tentokrát větší napětí až agresivitu, nespokojenost a bolesti hlavy. Opatrovat bychom si měli ledviny, počasí už touto dobou bývá chladnější. Je dobré zaměřit se i na prevenci respiračních onemocnění a zkuste více krotit své emoce, může to být totiž poněkud emocionálně třaskavé období.

Listopad: Novoluní ve Štíru

Datum a čas: 1. listopadu 2024 ve 13:47 hodin

Listopadové novoluní ve Štíru nastane  na Svátek všech svatých. Nov bude důležitý pro znamení Štíra a Býka, méně příjemný pro Vodnáře a Lvy. Celkově bude tento nov více pohodový a rozhodně je velice vhodný pro jakékoliv nové začátky a zbavování se všeho starého a nepotřebného. Tento den vyhlížejte s očekávanými úspěchy v práci i osobním a vztahovém životě. Probouzet se začnou vaše skryté touhy, které se budou hlásit o naplnění.

Začátek prosince: Novoluní ve Střelci 

Datum a čas: 1. prosince 2024 v 7:21 hodin

První prosincové novoluní bude velmi důležité pro Střelce, ale i Blížence, Ryby a Panny, které může negativně ovlivňovat. Buďte opatrní při sportu a zaměřte se na péči o svůj pohybový aparát. Možná všechno nepůjde podle plánu, bude to chtít zvolnit tempo a netlačit na pilu. Střelci, Lvi a Berani mohou být velmi aktivní a rozhodní ve svých záležitostech. Je opět vhodný čas na to nechat staré za sebou a přivítat nové. Nov v Kozorohu.

Konec prosince: Novoluní v Kozoruhu

Datum a čas: 30. prosince 2024 ve 23:27 hodin

Druhé prosincové novoluní bude ve znamení Kozoroha. To nastane těsně před Silvestrem, 30. prosince ve 23:27 hodin. Tato doba bude zásadní pro Kozorohy, více negativně může působit na Raky, Berany a Váhy. Celkově to bude příznivé období před koncem roku, které rozhodně využijte pro bilancování a uzavření všeho starého a uvítání nového. Je ideální čas pro nové začátky a provádění nejrůznějších rituálů. Soustřeďte se také na své zdraví, především si opatrujte záda, klouby, zuby a pokožku.