Kdy vyhlížet Orionidy?

Orionidy vyhlížejte 21. a 22. října, největší šance spatřit tento každoroční meteorický roj bývá vždy mezi 1. a 5. hodinou ranní. Letos budou podle astronomů ty nejlepší možné pozorovací podmínky. Pokud vyjedete někam do pořádné tmy, můžete v průběhu maxima roje vidět desítky padajících hvězd za hodinu.

TIP NA VIDEO: Úplňky v roce 2022 a na co si dát během nich obzvlášť pozor:

Video
Video se připravuje ...
Úplňky v roce 2022 a na co si dát během nich obzvlášť pozor • Videohub

Přání se plní

Důkaz o tom, že by měla padající hvězda nějaké zvláštní schopnosti, sice neexistuje, ovšem po mnoho staletí lidé v její zázračnou moc věřili. A spousta lidí také tvrdí, že poté, co spatřili padat hvězdu a něco si v ten moment přáli, se jim přání velmi brzo vyplnilo.

Padající hvězda je meteorit. Kdy během roku padají?

Padající hvězda vlastně není hvězda, ale meteorit. Jejich počet na noční obloze je poměrně proměnlivý v závislosti na čase, roční době i oblačnosti.

Hned v listopadu pozorujte meteorický roj Taurid. Během jeho maxima sice spatříte jen 5 až 10 meteoritů za hodinu, padající hvězdy z tohoto roje bývají ale velmi jasné. Jsou i případy, kdy se jejich jas dal srovnat s Měsícem v úplňku a rozzářil celou noční krajinu.

Další bude prosincové rojení zimních meteorů Geminidy, letos ale pro pozorování nebudou moc dobré podmínky.

Prvnímu měsíci v roce patří rojení meteorů Kvadrantidy, v dubnu sledujte Lyridy a v květnu η-Aquaridy. Všichni, kdo mají nějaké přání, si pak každoročně přijdou na své v létě, kdy padají známé  Perseidy.

Jak si správně přát, když vidíte padat hvězdu

Až budete sledovat zářící meteority, nezapomínejte na to, že síla myšlenky je součástí lidské přirozenosti. A pokud prostě věříme, že nám padající hvězda splní naše přání, je možné, že se to skutečně stane, protože pro to také děláme všechno, co je možné. Tak proč to nezkusit a nepřát si něco opravdu velkého, když uvidíte padat hvězdu! Měli byste ale přitom dodržovat určitá pravidla a zvyklosti pro „správné“ přání. která to jsou?

  • Zavřete oči, když si něco přejete.
  • Nikomu nesmíte říct, co jste si přáli, jinak se to nesplní.
  • Musíte silně věřit ve své přání, jinak nebude splněné.
  • Když stihnete udělat uzel na kapesníku nebo zvednete ze země kámen, než hvězda zmizí, budete mít hodně štěstí.
  • Potřebujete peníze? Zaparkujte auto večer pod hvězdnou oblohou a počkejte na padající hvězdu. Řekněte slovo „peníze“ třikrát za sebou, když začne hvězda padat.

Štěstí, nebo smrt či pohroma?

Padající hvězdy jsou odpradávna důležitým znamením pro lidi v mnoha kulturách. Obyvatelé žijící v jihozápadním Německu například věří, že když spatří padat hvězdu, budou mít jeden rok štěstí. Pokud ji ale uvidí tři dny za sebou, znamená to naopak smůlu a smrt. V Chile by každý, kdo spatří padat hvězdu, měl zvednou ze země kámen, který mu přinese štěstí. Na Filipínách si musíte udělat uzel na kapesníku a držet ho po dobu, co vidíte padat hvězdu.

V některých pobaltských zemích a ve střední Evropě si lidé mysleli, že každý člověk má svou vlastní osobní hvězdu, která když zemřeli, zemřela s nimi, a proto spadla z nebe. Proto je běžnou praxí říkat ve chvíli, kdy vidí padat hvězdu, „odpočívej v pokoji“ nebo „jdi s bohem“. Někde zase lidé věří, že padající hvězda je předzvěst následné nebo probíhající zkázy.

TIP NA VIDEO: Co ještě můžete udělat pro svoje sny a přání? Kněžka Lilia Khoustnoutdinova vám ve videu poradí, jak provést rituál k posílení nových záměrů do života.

Video
Video se připravuje ...
Kněžka Lilia Khoustnoutdinova: Rituál k posílení nových záměrů do života • Videohub